Projekt
  • dom jednorodzinny na działce z spadkiem terenu oraz wnętrze domu
Autor
  • bkm group
  • Marta Komorowska
  • Bartosz Koszałka
Lokalizacja
  • Gdynia
Powierzchnia
  • 280 m2
Etap
Projekt 2018-2019
Realizacja 2019-2022

.

Dom wieloszczytowy został opublikowany w wielu czasopismach i serwisach poświęconym architekturze oraz wnętrzom. Został nominowany w kategorii najlepszy budynek roku 2023 w serwisie ArchDaily w kategorii domy.

 

 

publikacje: Murator, WhiteMAD, Czas na Wnętrze, MojDom, ArchDaily, Sztuka Architektury, Dom z Cegły, BEC Design Atlas

wnętrze domu wieloszczytowego.

Dom został zaprojektowany na pochyłej działce, na której różnica terenu wynosi 7 metrów oraz zlokalizowany jest w otulinie trójmiejskiego parku krajobrazowego.

Inwestorom zależało na maksymalne wykorzystaniu widoku w kierunku lasu oraz wysokości pomieszczeń na piętrze. Stąd koncept domu wieloszczytowego, który umożliwił stworzenie osi widokowych na park krajobrazowy poprzez duże przeszklenia od strony ogrodu i pozwolił na zmaksymalizowanie wysokość pokoi do samej kalenicy na piętrze. Dzięki takiemu zabiegowi w pokojach dzieci, możliwe było stworzenie „bazy”, na którą można było wspiąć się po drabince.

Kompleksowy projekt domu oraz wnętrz. bkm group

Wnętrza domu są utrzymane w spokojnej i eleganckiej stylistyce. Aranżacja pomieszczeń na parterze pozwala wykreować pół otwarte przestrzenie spotkań domowników. Poprzez umieszczenie w centralnym punkcie rzutu parteru klatki schodowej, wc i funkcjonalnej zabudowy meblowej można było rozmieścić główne pomieszczenia na otwartym planie wokół tego trzonu. Inwestorom zależało, żeby z salonu nie było bezpośredniego widoku na kuchnię oraz aby strefa wejściowa przy drzwiach głównych do budynku była wizualnie odgrodzona od strefy dziennej. Pomieszczenia te przesunięte są względem siebie na tyle aby były przytulne i pół otwarte.

Salon otwarty jest na dwie kondygnację. Z antresoli nad salonem rozciąga się piękny widok na otaczającą zieleń lasu i ogród.

Od strony ogrodu bryłę budynku tworzą dwie charakterystyczne bryły z dachem dwuspadowym.  Część środkowa z salonem i pustką nad nim, wysunięta jest w kierunku ogrodu, otwierając wnętrze domu na otaczającą zieleń. Elewacja tej bryły pokrywa w całości płytka klinkierowa. Z kolei druga bryła, w której zlokalizowane jest pomieszczenie wielofunkcyjne na parterze oraz sypialnie na poddaszu użytkowym, jest wsunięta w głąb budynku i gabarytami nawiązuje do części środkowej. Elewacja tej bryły jest tynkowana w kolorze złamanej bieli, co ma swoją kontynuację w elewacji bocznej, od strony zachodniej, w której zlokalizowano wjazd do garażu.

Dom został tak zrealizowany, na wymagającej działce z spadkiem terenu, żeby optymalnie wpisał się w widoki krajobrazowe i warunki nasłonecznienia.

Kompleksowy i indywidualny  projekt domu z uzyskaniem pozwolenia oraz projekt wnętrz domu wraz z nadzorem autorskim dał możliwość w pełni kontrolować główne założenia koncepcji oraz detale.

Indywidualizm, naturalne materiały, ponadczasowy design, funkcjonalność, architektoniczna konsekwencja postawiona przed pokusą łatwego dekoratorstwa oraz szczerość i spójność projektowa – to są uniwersalne zasady, którymi kierujemy się zarówno w projektowaniu domów i wnętrz.