Projekt
  • dom jednorodzinny na działce z spadkiem terenu oraz wnętrze domu
Autor
  • bkm group
  • Marta Komorowska
  • Bartosz Koszałka
Lokalizacja
  • Gdynia
Powierzchnia
  • 280 m2
Etap
Projekt 2018-2019
Realizacja 2019-2022

.

Dom wieloszczytowy został opublikowany w wielu czasopismach i serwisach poświęconym architekturze oraz wnętrzom. Został nominowany w kategorii najlepszy budynek roku 2023 w serwisie ArchDaily w kategorii domy.

 

 

publikacje: Murator, WhiteMAD, Czas na Wnętrze, MojDom, ArchDaily, Sztuka Architektury, Dom z Cegły, BEC Design Atlas

Dom wieloszczytowy został zaprojektowany na pochyłej działce, na której różnica terenu wynosi 7 metrów oraz zlokalizowany jest w otulinie trójmiejskiego parku krajobrazowego.

Marzeniem inwestorów był dom na skarpie z malowniczym widokiem na las oraz, żeby maksymalnie wykorzystać wysokość pomieszczeń na piętrze. Stąd koncept domu wieloszczytowego, który umożliwił stworzenie jak największej ilości osi widokowych na park krajobrazowy od strony ogrodu i pozwoli zwiększyć wysokość pokoi do samej kalenicy.

Generalny Wykonawca. HENBUD Zakład Budowlany
Konstruktor. Marcin Sołtysek
Kompleksowy projekt domu oraz wnętrz. bkm group
Bryłę budynku od elewacji frontowej zaprojektowano w formie dwóch parterowych, równoległych do siebie brył (garaż od strony zachodniej oraz kuchnia od strony wschodniej) z elewacją tynkowaną w kolorze białym z miejscowymi uzupełnieniami płytami elewacyjnymi w kolorze ciemno-szarym. Dwie niższe wystające części z dachem dwuspadowym, są przecięte przez wyższą, pokrytą płytkami klinkierowym w kolorze jasno-szaro beżowym. Dzięki takiej aranżacji, naturalne zaakcentowane jest wejście do budynku w części centralnej elewacji frontowej.

Od strony ogrodu bryłę budynku tworzą dwie charakterystyczne bryły z dachem dwuspadowym.  Część środkowa z salonem i pustką nad nim, wysunięta jest najbardziej w kierunku ogrodu, otwierając się widokowo na otaczającą zieleń. Elewacja tej bryły pokrywa w całości płytka klinkierowa. Z kolei druga bryła, w której zlokalizowane jest pomieszczenie wielofunkcyjne w parterze oraz sypialnie w poddaszu użytkowym, jest wsunięta w głąb budynku i gabarytami nawiązuje do części środkowej. Elewacja tej bryły jest tynkowana w kolorze złamanej bieli, co ma swoją kontynuację w elewacji bocznej, od strony zachodniej, w której zlokalizowano wjazd do garażu.

Dom został tak zrealizowany, na wymagającej działce z spadkiem terenu, żeby optymalnie wpisał się w widoki krajobrazowe i warunki nasłonecznienia.

Kompleksowy i indywidualny  projekt domu z uzyskaniem pozwolenia oraz projekt wnętrz domu wraz z nadzorem autorskim dał możliwość w pełni kontrolować główne założenia koncepcji oraz detale.

Indywidualizm, naturalne materiały, ponadczasowy design, funkcjonalność, architektoniczna konsekwencja postawiona przed pokusą łatwego dekoratorstwa oraz szczerość i spójność projektowa – to są uniwersalne zasady, którymi kierujemy się zarówno w projektowaniu domów i wnętrz.