Projekt wnętrz
  • Salon fryzjerski
Autor
  • Marta Komorowska
  • Bartosz Koszałka
Lokalizacja
  • Gdynia
Powierzchnia
  • ok. 100 m2
Etap
  • Realizacja 2021 r.

Po dokładnym przeanalizowaniu metodyki pracy salonu fryzjerskiego zaprojektowaliśmy przestrzeń prostą i bezpretensjonalną, która stanowi tło zarówno dla pracowników jak i klientów. W tej przestrzeni klienci powinni się zrelaksować i zapomnieć o codziennych troskach, dlatego też tak ważnym czynnikiem jest klimat wnętrza oraz dobry kontakt pracownika z klientem.

W zachodniej części Gdyni zlokalizowana jest obecnie największa pod względem powierzchni dzielnica – Chwarzno-Wiczlino. Ta podmiejska przestrzeń jest jeszcze wolna od hałasów i pełna zieleni, a zabudowa raczej ekstensywna i na szczęście niska. Nie zasłania, a wręcz kierunkuje wzrok na rozległe lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W tak malowniczej scenerii został wybudowany budynek, w którym na parterze została przewidziana przestrzeń na salon fryzjerski, jakże potrzebny mieszkańcom w tak szybko rozwijającej się dzielnicy.

Na początku dostaliśmy dokładne wytyczne na temat  stanowisk pracy oraz jak wygląda typowy dzień z życia w zawodzie fryzjera.  Po dokładnym przeanalizowaniu metodyki pracy salonu fryzjerskiego zaprojektowaliśmy przestrzeń prostą i bezpretensjonalną, która stanowi tło zarówno dla pracowników jak i klientów. W tej przestrzeni klienci powinni się zrelaksować i zapomnieć o codziennych troskach, dlatego też tak ważnym czynnikiem jest klimat wnętrza oraz dobry kontakt pracownika z klientem.  To jest bardzo osobista i bardzo wymagająca usługa, a to jaka atmosfera panuje w salonie jest ważną częścią tego doświadczenia, ale o to się na martwiliśmy, gdyż właścicielka salonu od początku zaraziła nas swoim entuzjazmem i pogodą ducha.

Wnętrze zawiera absolutne minimum materiałów i kolorów – płytki ceramiczne, drewno, tapety o geometrycznych wzorach oraz zasłony, które wprowadzają lekkość  i miękkość do wykreowanej przestrzeni. Nie ma nic zbędnego. To minimalizm na granicy surowości, a jednak przestrzeń jest harmonijna i w żaden sposób nie nudna. Geometria obiektów jest prosta i bardzo funkcjonalna. Wszystkie meble zostały zaprojektowane z dbałością o detal oraz ergonomię pracy. Recepcja obłożona błyszczącymi płytkami przestrzennymi ma różne odcienie kolorów w zależności od pory dnia oraz z jakiego miejsca w salonie patrzymy na ladę. Zamierzeniem było właśnie, aby jedyny taki element dekoracyjny pojawił się w strefie wejścia, który ma przyciągać wzrokiem potencjalnych klientów. Z kolei, złamana biel ścian w połączeniu z ciepłym kolorem zasłon otulają przestrzeń wprowadzając domowy charakter do przestrzeni usługowej.

Wnętrze zawiera absolutne minimum materiałów i kolorów – płytki ceramiczne, drewno, tapety o geometrycznych wzorach oraz zasłony, które wprowadzają lekkość  i miękkość do wykreowanej przestrzeni. Nie ma nic zbędnego.

Salon fryzjerski jest w ciągłym procesie rozwoju, gdyż w zależności od potrzeb dodawane są nowe stanowiska pracy, takie jak makijaż, manicure, czy też pedicure. Poszczególne strefy mogą ulec zmianie, by odpowiadać  nowym wymaganiom klientów. Dostosowanie wnętrza do przyszłych trendów w fryzjerstwie czy też kosmetologii było bardzo ważnym czynnikiem podczas koncepcji nad układem funkcjonalnym, dlatego też zaprojektowano wnętrze ponadczasowe z możliwością bardzo łatwej reorganizacji przestrzeni.

Geometria obiektów jest prosta i bardzo funkcjonalna. Wszystkie meble zostały zaprojektowane z dbałością o detal oraz ergonomię pracy.