Projekt
  • dom jednorodzinny wolnostojący na planie litery „U”
Autor
  • bkm group
  • Marta Komorowska
  • Bartosz Koszałka
Lokalizacja
  • Kaszuby
Powierzchnia zabudowy
  • 260 m2
Powierzchnia użytkowa
  • 245 m2
Etap
w realizacji

dom (U)drzewiony

Koncepcja architektoniczna zakłada budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na planie litery U z jedną kondygnacją nadziemną, częściowo podpiwniczonego. Powierzchnia terenu działki jest zróżnicowana i podnosi się od wjazdu na działkę w kierunku północnym. Budynek został zlokalizowany w północno-wschodniej części działki, gdzie różnica terenu jest mniejsza. Dzięki temu budynek powstał na płaskim wzniesieniu i część podziemna z garażem została „wbita” w skarpę wykorzystując, tym samym naturalne ukształtowanie terenu.

Jednym z celów projektu jest jak najlepsze wpisanie się w otoczenie i stworzenie odpowiedniego układu funkcjonalnego dla domu jednorodzinnego wg wytycznych Inwestora.  Parterowa bryła budynku jest prosta, pokryta dachem wielospadowym, o jednakowym kącie nachylenia połaci dachu.  Parterowy układ budynku w kształcie litery „U” pozwoli wykorzystać walory nasłonecznienia działki od strony południowo-zachodniej. Budynek podzielony jest na strefy – dzienną i sypialnianą, pomiędzy którymi zaplanowano dziedziniec otwarty w kierunku zachodnim. Zastosowanie dużych przeszkleń dodało budynkowi nowoczesności. Ideą było stworzenie domu o ponadczasowej funkcji i bryle.

projekt domu. bkm group.
Dom na planie litery U został dopasowany do potrzeb inwestora w zakresie układu funkcjonalnego, zachowania maksimum prywatności, ale również do stron świata, w tym szczególnie względem urozmaiconego terenu działki oraz zapisów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zapewnienie optymalnych warunków w domu, wymaga zadbania o właściwy klimat wnętrz, a tym samym o dobre samopoczucie i zdrowie domowników. Jakość powietrza, którym oddychamy, przekłada się bezpośrednio na poziom komfortu życia. Dlatego też, w projekcie zastosowano rekuperację czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Źródłem ciepła dla budynku będzie dwu funkcyjna pompa ciepła. By wykorzystać energooszczędność pomp ciepła, najlepiej łączyć je z systemami grzewczymi o niskich temperaturach zasilania, czyli głównie ogrzewaniem powierzchniowym podłogowym.