Projekt
  • dom jednorodzinny wolnostojący z dachem dwuspadowym
Autor
  • bkm group
  • Marta Komorowska
  • Bartosz Koszałka
Lokalizacja
  • dom na skraju Pojezierza Kaszubskiego
Powierzchnia zabudowy
  • 170 m2
Powierzchnia użytkowa
  • 205,82 m2
Etap
w realizacji

dom (L)ogiczny

Dom na planie litery L został dopasowany do potrzeb inwestora w zakresie układu funkcjonalnego, zachowania maksimum prywatności, ale również do stron świata i względem urozmaiconego terenu działki, aby uzyskać jak najlepsze parametry energooszczędne.
Zapewnienie optymalnych warunków w domu, wymaga zadbania o właściwy klimat wnętrz, a tym samym o dobre samopoczucie i zdrowie domowników. Jakość powietrza, którym oddychamy, przekłada się bezpośrednio na poziom komfortu życia. Dlatego też, w projekcie zastosowano rekuperację czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Źródłem ciepła dla budynku będzie dwu funkcyjna pompa ciepła. By wykorzystać energooszczędność pomp ciepła, najlepiej łączyć je z systemami grzewczymi o niskich temperaturach zasilania, czyli głównie ogrzewaniem powierzchniowym podłogowym.
projekt domu. bkm group.

Jednym z celów projektu jest jak najlepsze wpisanie się w otoczenie. Gabaryty budynku zostały wyznaczone przez zapisy w warunkach zabudowy. Plan budynku jak i układ funkcjonalny parteru zaprojektowano w kształcie litery „L”, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał działki i odpowiednio ustawić pomieszczenia względem stron świata.

Bryła budynku podzielona jest na dwie części – parter jest utrzymany w jasnej, białej kolorystyce. Z kolei poddasze jest w całości ciemno-szare, wykończone blachą na rąbek stojący. Dzięki temu zabiegowi dół budynku odcina się od góry, nakreślając poziomą linię wzdłuż domu, tym samym sprawiając, że bryła jest bardziej horyzontalna, wyważona i proporcjonalna. Ideą było stworzenie domu z malowniczym widokiem na ogród, o ponadczasowej bryle. Dom zaprojektowano w taki sposób, żeby optymalnie wpisał się w widoki krajobrazowe działki.